HANGİ İTİBAR!

HANGİ İTİBAR!
ABD Başkanı Joe Biden’ın ülkelerin demokratik yenilenmeleri için en büyük tehditlerle mücadele etmek üzere hükümet, sivil toplum ve özel sektörden liderleri bir araya getirecek iki Demokrasi Zirvesinden ilkine dünya genelindeki demokratik ülke liderlerini buluşturma sözü gereği 9-10 Aralık 2021 tarihlerinde ev sahipliği yapacaktır.
ABD merkezli Politico Dergisi’ne göre davetli listesinde Nijerya’dan Gana’ya 17 Afrika ülkesinin yer aldığı 107 ülkenin çağrıldığı fakat NATO müttefiki Türkiye ve Macaristan’ın yanında Azerbaycan, İran, Rusya, Çin ve Afganistan gibi ülkelerin davet edilmediği belirtilmiştir. Demokrasi Zirvesinde;
• Otoriterliğe karşı demokrasiyi savunmak,
• Yolsuzluklarla mücadele etmek ve
• İnsan haklarını savunmak.
Gibi hususların tartışılacağı belirtilmiştir. Demokrasi Zirvesi’nde liderlerin, otoriter hükümetlerin baskılarına karşı erişilebilir internet, veri ve siber güvenlik gibi iletişim alanlarında iş birliği yapma gibi konuların da ele alınması beklenmektedir.
Zirve ile ilgili daha önce ABD tarafından yapılan yazılı açıklamada dünya genelinde demokrasi ve insan haklarının tehdit altında olması nedeniyle demokrasiyi savunmada demokratik ülkelerin dayanışma içinde olmasının önemi vurgulanmıştı.
Hükümetlerin toplumda oluşan güvensizliğe çözüm üretmede başarısız olmaları, siyasi kutuplaşmalar ve demokratik kurumların işlevsizleştirilmesine neden olduğu açıklamalarında bulunan Joe Biden, demokrasinin hala işlediğini ve insanların hayatını iyileştirebilmesi için demokrasilerin bir araya gelmeleri gerektiğini belirtmiştir.
Ancak; Zirveye katılan ülkelerden hangilerinin zirvede belirlenecek taahhütlere imza atacağı ve kaçının bu taahhütleri takip edeceği henüz bilinmemektedir. Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’ndan Steven Feldstein ise zirveyle ilgili olarak, “Toplantının sembolik anlamı önemli ancak zirvenin yaratacağı değişiklik daha sonra görülecek. İlk toplantının ele alamayacağı birçok sorun bulunuyor. Örneğin demokratik gerileme gösteren ülkelere neler yapılması gerektiği” açıklamasında bulunmuştur.
Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, ABD ve Türkiye Dışişleri Bakanlığının teyit etmediği bu listede değişiklik olabileceği belirtilmektedir. Ancak Türkiye’nin listede yer almaması;
• ABD’nin Türkiye’ye demokrasi ve insan hakları mesajı olarak yorumlanması,
• Türkiye’nin, içerisinde ABD’nin de yer aldığı 10 ülke Büyükelçisini istenmeyen adam ilan etmesi
Gibi hususların rol oynadığı belirtilmiştir.

DOĞRU PARTİ temsilcisi olan bana göre de günümüz iktidarı ve destekçilerinin birlikteliğiyle, güçler ayrılığının yok edildiği Türkiye’nin, dünya ülkeleri arasındaki itibar kaybının tescil edilmesidir. Saraylarınız, uçak filonuz ve makam araçları saltanatınız bu itibar kaybını gideriyor mu? İtibarınızın olmadığı malum ancak milletin itibarı ile oynamayın artık. Yazık çok yazık!
Selam ve Saygılarımla
Cezmi Orkun
DOĞRU PARTİ Genel Başkan Yardımcısı
(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

Yorum bırak