KAN EMİCİLER

KAN EMİCİLER

Değerli vatandaşlar, AKP yönetiminin uyguladığı enerji politikasında devlet tarafından özel şirketlere 2.95 cent’den satılan elektriği bu şirketler tüketicilere 11.5 cent olarak fatura ederek %390 oranında kar elde etmektedirler. Bunun nedeninin de bu batık şirketlerin kredi borçlarının ödenmesi olduğunu daha önceki yazılarımda ifade etmiştim. Biz DOĞRU PARTİ olarak bunun doğru olmadığını, tüketicilerin bu kan emicilerden    kurtarılması için tüm elektrik hizmetlerinin kamulaştırılması gerektiğini açıkladık. Ancak;

AKP Yönetimi aldığı yeni bir müjde! karar ile elektrikte uygulanan %18  KDV oranını %8’e indirdiğini açıkladı. Yani 500 TL tüketimi olan abone %18 KDV dahil edildiğinde 590 TL öderken, KDV indirimi ile ödeyeceği bedel 540 TL olacak. Aradaki 50 TL yine devletin kasasından çıkacak. Bu tüketicileri aldatan yeni bir algı malzemesidir. Çünkü;

Bu kan emici, aracı elektrik şirketlerinin devre dışı bırakılması gibi radikal bir karar alınmış olsa idi yani tüm elektrik hizmetlerinin kamu eliyle yürütülmesi sağlansaydı bu kan emicilere sağlanan %390 oranlı bedel vatandaşın cebinde kalacaktı. Peki bu durumda tüketici ne ödeyecekti Bakalım;

Kan emici bu şirketlerin günümüzde 500 TL tüketim bedeli olan bir tüketici faturası, kamu tarafından sağlansaydı 128.2 TL. olacaktı. Buna %18 KDV uygulansaydı toplam fatura bedeli 152 TL olacaktı. Yani hem fatura bedeli düşecek hem de devletimiz KDV kazancı azalmayacaktı. Yani hem devletimiz hem de milletimiz kazanacaktı. Şimdi siz değerli vatandaşlarımıza soruyorum hangisi devletimiz ve milletimizin menfaatinedir.

  • Kan emiciler aracılığıyla elektrik tüketim bedeli 500 TL olan fatura, AKP yönetiminin KDV indiriminden sonra tüketicinin ödemesi gereken 540 TL. bedelli fatura mı?
  • DOĞRU PARTİ olarak önerdiğimiz tüm elektrik hizmetlerinin Kamu eliyle yürütülmesi sağlansaydı yukarıda belirttiğim %18 KDV dahil tüketicinin ödemesi gereken 152 TL. bedelli fatura mı?

Değerli vatandaşlar, DOĞRU PARTİ devletimiz ve milletimiz menfaatlerini ön planda tutan her uygulamayı alkışlar. Ancak; Milletimizi algı operasyonları ile aldatan, ölümü gösterip sıtmaya razı ettiren bu AKP yönetim anlayışının da YANLIŞ olduğunu bugün de yarın da söylemeye devam edeceğiz. Çünkü; DOĞRU PARTİ olarak, milletimize her zaman doğruları söyleyeceğimize söz verdik.

AKP yönetimi bu sözde müjde olan KDV indirimi ile diğer tüm uygulamalarda olduğu gibi  yine devletimizi ve milletimizi değil Yandaş/Paydaş şirketleri korumaya ve kollamaya devam ettiğini göstermiştir.

Ben DOĞRU PARTİ temsilcisi olarak vatandaşlarımız adına AKP yönetimine soruyorum, bu kan emicileri aradan çıkarıp tüm elektrik hizmetlerinin kamu eliyle yürütme becerisinden yoksun musunuz? Bu kararı almanızı engelleyen bizlerin bilmediği ne var? Lütfen açıklayınız. Bir kez olsun vatandaşlarımıza doğruları söyleyin.

Selam ve Saygılarımla

Cezmi Orkun

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı

(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

Yorum bırak