VATANDAŞ SOYULUYOR

VATANDAŞ SOYULUYOR…

Kapasite mekanizması kapsamında, TEİAŞ tarafından elektrikte sürdürülebilirlik ve arz güvenliğini sağlamak amacıyla santrallere kapasite ödemesi yapılmaktadır.

EPDK’nin internet sitesinde yayımladığı Kapasite Mekanizması Yönetmeliği Değişiklik Taslağında, bugüne kadar elektrik alım ve doğalgaz temin garantileriyle devlete elektrik satan ancak garanti süreleri bittiği için halen piyasa kurallarına göre çalışmaları gereken elektrik santrallerine vatandaşların cebinden ödeme yapılması öngörülmektedir.

Söz konusu değişiklik Taslağı’na göre, bugüne kadar elektrik alım ve doğalgaz temin garantileriyle devlete elektrik satışı yapan şirketlere pandemi yardımı yapılacak. Kapsam  dışında kalan YAP-İŞLET santralleri ile 13 yaşından büyük olan ithal kömür ve doğalgaz kullanan elektrik santralleri 1.Temmuz.2021 tarihinden itibaren yardım mekanizmasına dahil edilecektir.

Şirketlere ödenecek yardım parası, İşletmeci TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi)’nin gelirine eklenecek ve TEİAŞ’nin buradaki harcamaları da elektrik faturaları aracılığıyla vatandaşa yansıtılacaktır. Şirketlere aktarılacak bu bedeller vatandaşın faturasında  gözükmeyecek ancak faturaya dahil edildiğinden vatandaş bu bedeli ödemiş olacaktır.

TEİAŞ; Kapasite mekanizması adı altında Elektrik üreten şirketlere; 2018 yılında 1.4 milyar, 2019 yılında 2 milyar, 2020 yılında ise 2.2 milyar lira ödemiştir. 2021 yılında ise 2.6 milyar lira ödeme planlanmıştır. Ancak; Pandemi yardımı adı altında toplam ödemenin 3 milyar lirayı bulması beklenmektedir.  Pandemi yardımın 4 ithal doğalgaz, 1 de ithal kömür santrali için yapılmasının planlandığı bilgisi basında yer almıştır. Ancak; yardımdan hangi santrallerin yararlanacağı belirtilmemiştir.

Söz konusu Taslağ’a göre, TEİAŞ;  Elektrik şirketlerine salgında yaşadıkları “zorluklar” nedeniyle 3 milyar TL. yardım yapacak ve bu yardım bedelini de  vatandaşların faturasına yansıtacaktır. Oysa; zorluk yaşayan sürekli artış gösteren faturalar nedeniyle vatandaşlardır. Şirketlerin nasıl bir zorluk yaşadıklarını anlayan varsa beri gelsin!

Pandemi yüzünden dükkanı kapanan esnaf başta olmak üzere faturasını ödeyemediği için elektriği kesilen milyonlarca yoksula, çiftçiye, işsizlere  kulak tıkayan AKP İktidarı; Şirketlerin pandemi mağduru olduğunu gördü ve gerekçesinde; Pandemi ve ekonomideki daralma sebebiyle, elektrik tüketiminin azaldığı, elektrik üretim fiyatlarının düştüğü, bu nedenle de santrallerin zor durumda kaldığını ifade etmiştir.

Pandemi sürecinde devletinden yeterli yardım alamadığı için faturalarını dahi ödeyemez hale gelen vatandaşlar, şimdi de elektrik şirketlerine para aktarılması için yansıtılan bu bedeli üstlenmek zorunda bırakılmaktadır. Acaba Dünyada; Vatandaşlarını soyan, Yandaşlarını koruyup, kollayan böyle bir iktidar var mı? Takdir aziz milletimizin.

Selam ve Saygılarımla

Cezmi Orkun

DOĞRU PARTİ Genel Başkan Yardımcısı

(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

 

Yorum bırak