SORUNLU İTTİFAK !

SORUNLU İTTİFAK !
Değerli vatandaşlar, Mevcut başkanlık sistemi siyasi kutuplaşmanın temeli olduğundan AKP-MHP Cumhur İttifakı, CHP-İYİ-DP ve SP ise Millet ittifakı olarak bir birliktelik oluşturmuştur.
Cumhur ittifakının milletten koptuğu sadece iktidarlarını sürdürme amaçlı çalıştıklarını biliyoruz. Millet ittifakı ise geleceğin siyasi oluşumunu sağlam temeller üzerine oturtmak yerine bir kazanan olmanın arayışı içerisindedir. Yani bu anlayışın temeli üzerine kurulmak istenen bina yıkılmaya mahkumdur. Çünkü millet ittifakının bugünkü görünümü sağlam temelli bir iradeden yoksundur. Nasıl mı?

CHP ve İYİ parti, 2019 yılına kadar AKP içerisinde Ekonomi ve Dış politikadaki günümüz sıkıntılarının sorumlusu olan kişilerin kurduğu partileri mevcut ittifaklarına dahil etmek için ciddi çabalar sarf etmektedir. O zaman “iki yanlış bir doğru eder mi? diye size sormazlar mı? ne cevap vereceksiniz açıkçası ben merak ediyorum.

Biz DOĞRU PARTİ olarak ne yaptık. İhvan anlayışına sahip partiler dışında sağlam temeller üzerine oturtulan bir ittifak oluşturulması amacıyla Millet ittifakının partnerlerine “Demokrasi ve Hukuk Birliği” çağrısı yaptık. Bu çağrının ülkemiz aydınlık geleceği adına karşılık bulacağını ümit etmekteyim.

Temelleri sağlam böyle bir oluşum için Ana Muhalefet partisinin ne yapmak istediğini, Millet ittifakı içerisinde yer alan Siyasi Parti Liderlerinin baskısı altında olup olmadığını elbette bilemem. Ancak tahminim o ki Merkezde konumlanan DOĞRU PARTİ, Merkezde konumlanmak isteyen partileri rahatsız ediyor galiba. Millet ittifakının sayın liderleri “Siyasi yönetimlerin başarı kaynağı korku değil özgüven olmalıdır” değil mi?

Sebep ne olursa olsun Ülkemizin bu günkü Problemlerinin sorumluluğunu taşıyan Deva ve Gelecek partisini Millet ittifakında görmek isteyen Ana Muhalefet Partisi CHP ve İYİ Parti yönetiminin, Anayasamızın ilk 6 maddesinin değiştirilemeyeceğini kırmızı çizgisi olarak deklare eden DOĞRU PARTİ çağrısına neden duyarsız kalır anlamakta zorlanıyorum.

Gerçek Millet ittifakının oluşturulmasının amacı “İhvan anlayışına sahip yönetimi” ve uzantılarını tarihin tozlu yapraklarına göndermek olmalıdır. Abraham Lincoln “denenmişe hayran olmak, yeni ve denenmemişe muhalif olmak değil midir?” sözüne atfen size soruyorum neden muhalifsiniz ki.

Değerli vatandaşlar DOĞRU PARTİ; Millet ittifakının bugünkü anlayışı ile başarı elde etmesinin mümkün olmadığını, sorunlu ittifak olacağını, başarı için bugünü değil ülkemiz geleceğini kazanmanın amaçlandığı, korkuya değil özgüvene dayalı ve temelleri sağlam bir millet ittifakının oluşturulması arzusundadır.

Selam ve Saygılarımla
Cezmi Orkun
DOĞRU PARTİ Genel Başkan Yardımcısı
(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

Yorum bırak