VERDİNİZ YETKİYİ, GÖRDÜK ETKİYİ

VERDİNİZ YETKİYİ, GÖRDÜK ETKİYİ
Değerli vatandaşlar, Enerji sektörü İthal girdi kullanımı nedeniyle kurdaki dalgalanmalardan olumsuz etkilenmektedir. Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu enerji sektörü açısından döviz kur artışlarının tüm tüketim malzemelerinin fiyatlarında da yükselişe neden olacağından bu ürünlerin tamamının üretim maliyetlerini arttıracak ve bu artış milletin alım gücünü etkileyecektir.

Ayrıca, Enerji şirketleri, bankalar ve devletimizin yüksek döviz borcu nedeniyle finansman baskısı görecek ve birçok şirketin süren yatırımları da duracaktır. Ben ekonomist değilim ancak enerji sektörünün nasıl etkileneceğini matematiksel olarak değerlendireceğim. Ekonomik açıdan zaten olası senaryoları ekonomistler anlatmaktadırlar.
EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu)’nın Ocak 2020 raporuna göre; Türkiye, doğal gaz ithalatına yılda 12-13 milyar dolar ödüyor. Yıllık 45-50 Milyar m3 arasındaki tüketimin tamamına yakınını dış ülkelerden alan Türkiye’nin bu alandaki açığı, her geçen yıl artan enerji ihtiyacına bağlı olarak artış göstermektedir. Türkiye petrol, gaz ve kömür ithali için toplamda yıllık ortalama 35 Milyar dolar ödemektedir.
22.Ekim.2020 dolar kuru 7.82 TL. iken 2021 yılı 22.Ekim.2021 dolar kuru 9.50 TL. olmuştur. Yani %18 oranlı bir atış söz konusu. Bu da milletin bu oranda alım gücünün azalması demektir. Dış ülkelerden ithal edilen enerji kaynaklarına ödenecek bedel de bu oranda artmış olup bu artış enerjiye dayalı tüketimde milletin sırtına zam olarak yüklenecektir.
Yani, gıda, giyim, doğalgaz, su ve elektrik vs. gibi tüm tüketim ürünleri bu oranın çok çok üzerinde zam görecek demektir. Kim kazanıyor peki bir avuç sermayedar.
Yıllık petrol, gaz ve kömür ithali için Türkiye’nin ortalama 35 milyar dolar ödeme yaptığı dikkate alınırsa, bir yıllık döviz kur farkı olan 59 Milyar 500 Milyon TL (6 Milyar 264 Milyon dolar) bu yıl için dış ülkelere ilave olarak ödenecektir. Evet kazananlar küresel güçler ve Türkiye’deki ortakları. Kimden alıyorlar milletimizden. Milletimiz fakirleşirken birileri servetlerine servet katıyor.
İşte AKP ve destekçilerinin becerisi bu kadar. Değerli vatandaşlar, Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanlığı sistemi için milletimize “VERİN YETKİYİ, GÖRÜN ETKİYİ” demiş ve yetkiyi almıştır. Etkisini de hep birlikte fakirleşerek görüyoruz. Allah daha beterinden milletimizi korusun. Sonuç olarak, ”VERDİNİZ YETKİYİ, GÖRDÜK ETKİYİ”.
AKP yönetimi uygulamalarının milletimiz üzerindeki bu olumsuz ve hatta yok edici etkisi, milletimizin vereceği tepki ile son bulacak ve DOĞRU kadrolar bu olumsuzlukların etkisini ortadan kaldıracaktır.
Değerli vatandaşlar, unutmayın DOĞRU Tercih, DOĞRU iktidarın kaynağıdır.
Selam ve Saygılarımla
Cezmi Orkun
DOĞRU PARTİ Genel Başkan Yardımcısı
(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

Yorum bırak