KUR ARTIŞI ve ENERJİ

KUR ARTIŞI ve ENERJİ
Değerli vatandaşlar; Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikalarından sorumlu DOĞRU PARTİ Genel Başkan Yardımcısı olarak Enerji alanındaki çıkmazlar ve çözüm yollarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle belirtmeliyim ki döviz kurundaki faiz oyunu sonucu günümüzde en az %20 oranında artışla enerjide fazladan 70 milyar TL. yabancılara ödeyeceğiz. Yani; 2021 yılı MSB(61.4 Milyar TL) ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesinden(49.1 Milyar TL) daha fazla, İçişleri Bakanlığının(10.6 Milyar TL) bütçesinden 7 kat fazla bir parayı yabancılara ödüyoruz. Böylece;
• Birileri zenginleşirken milletimiz fakirleşiyor.
• Milletimizin bütçeden aldığı hizmetler azalıyor.

AKP İktidarının, dünya ekonomisinden kopuk sadece kendi yandaşlarını zenginleştirmeye yönelik icraatları ülkemizi siyasi, sosyal ve ekonomik yönden olumsuz olarak etkilemektedir. Örneğin, asgari ücretli bir vatandaşımız bütçesinin dörtte birini Su, elektrik ve doğalgaz faturaları için harcamaktadır. Döviz kurundaki bu artış ve uygulanan enerji politikaları en çok dar gelirli yoksul kesimlere ağır darbe indirecektir.

Değerli vatandaşlar Ülkemiz ekonomisi için önemli bir unsur olan Enerji, özellikle de elektrik enerjisi, insan yaşamında tartışmasız bir önceliğe sahiptir. Ülkemiz doğalgaz ihtiyacının %99’unu dış kaynaklardan karşılıyor ve diğer ülkelere göre çok daha pahalı bir bedel ile satın alıyor.

Ancak; Bu vahşi enerji politikaları kullanıcılara zam olarak yansıtıldığından, ekonomik olarak hem Milletimiz hem de Ülkemiz ciddi sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalıyor.
2021 yılı ilk 8 ayında doğalgaza toplamda %18, ilk 9 ayında elektriğe toplamda %22 zam yapıldı.
Döviz kurundaki bu artış tüketicilere daha fazla oranda (min. %60) zam olarak yansıyacak ve milletin alım gücünü yerle yeksan edecektir. Yani, gıda, giyim, doğalgaz, su ve elektrik vs. gibi tüm tüketim ürünleri bu oranın çok çok üzerinde zamlanacaktır. Kim kazanıyor peki? bir avuç Saray yandaşı sermayedar.
Türkiye, doğalgaz(13 Milyar dolar), petrol ve kömür ithali için yıllık ortalama 35 Milyar dolar ödüyor. Kur artışı nedeniyle Türkiye bu yıl 70 Milyar lira (7 Milyar dolar) dış ülkelere fazladan ödeme yapacak. Bu parayı kimden alacaklar? Tabi ki bizlerden. Bizler fakirleşirken birileri servetlerine servet katıyor.
İslam alimi Sadi-i Şirazi “Kimisi kuyu kazar her susayan içsin diye, kimisi de kuyu kazar halk oraya düşsün diye” dediği gibi AKP iktidarı milletimizi kuyuya atmakla kalmıyor üzerini de taşla kapatıyor taşla.

Değerli vatandaşlar Günümüzde BEKA sorunu haline gelen AKP İktidarı ve koşulsuz destekçisi MHP, iktidarlarını sürdürmek adına milli ve dini duygular üzerinde yine her türlü yalanla, dolanla algı operasyonları ile sizleri aldatmak için her yolu deneyeceklerdir. Sakın ama sakın kanmayın. Çünkü,

Ezilmişliğin
Tükenmişliğin
Umutsuzluğun
Yoksulluğun
Yasakların
Adam kayırmanın
Yandaş zengin etmenin
Adaletsizliğin, hukuksuzluğun, yönetimdeki cehaletin (AKP iktidarının bu acımasız anlayışının) önüne geçmenin ve bu dipsiz kuyudan çıkmanın tek yolu sizin sağlam ve sarsılmaz iradeniz olacaktır.

DOĞRU PARTİ iktidarında, Milletimizin refahı ve mutluluğunu yeniden sağlamak için, kendi kaynaklarımızı ve zenginliklerimizi, madenlerimizi ileri teknoloji kullanarak, kendi enerjimizi kendimiz üreteceğiz. İthal edilen enerjiyi de kapalı kapılar ardında birilerini zengin edecek vahşi fiyatlarla değil, milletin çıkarını kollayan gerçek fiyatlarla satın alacağız.

AKP iktidarının ülkemiz üzerindeki bu olumsuz ve hatta yok edici etkisi, milletimizin vereceği demokratik tepki ile son bulacak ve DOĞRU kadrolar milletinden aldığı bu gücü ülkemiz ve milletimizin aydınlık geleceği için kullanacaktır.
Selam ve saygılarımla.

Cezmi Orkun
DOĞRU PARTİ Genel Başkan Yardımcısı
(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

Yorum bırak