TUTUŞTULAR

TUTUŞTULAR
Değerli vatandaşlar AKP yönetiminden birçok kişi yaptıkları açıklamalarda Avrupa ülkeleri ve ABD’de enflasyonun çok daha yüksek oranlarda gerçekleştiğini örnek göstererek ülkemizdeki enflasyonun az olduğu algısı yaratmaya çalışmaktadırlar. Merak ettim söylenenler doğrumu diye araştırdım. Gördüm ki ABD’nin de içinde yer aldığı G20 ülkelerinin hiç birinde 7 kat artan bir enflasyon yok. Ne var peki enflasyonu en fazla olan Arjantin’den sonraki 2.ülkenin Türkiye olduğu(%19.89).
TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) Ekim-2021 verilerine göre, Türk Lirasının değer kaybetmeye devam etmesiyle birlikte tüketici fiyatı enflasyonu %19.3’e, Üretici fiyat enflasyonu %46.31’e yükseldi.
Tüketici ve üretici enflasyonu arasındaki makasın rekor seviyeye yükselmesi önümüzdeki günlerde tüketici fiyatlarında artışların habercisidir. Ayrıca, TC Merkez Bankası başkanının değişmesi beklentisi yatırımcıları da haliyle belirsizliğe itiyor.
Sanayinin dört ana sektörünün yıllık değişimleri ise;
• Madencilik ve taş ocakçılığında %32.25,
• İmalatta %45.94,
• Elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında %53.37,
• Su temininde %32.40 artış olarak gerçekleşmiştir.
Ana sanayi gruplarından olan enerjide ki yıllık artış %72.63 olarak gerçekleşmiştir. Doğalgaza yapılan yüksek zam önümüzdeki günlerde elektriğe ve tüm mallara yansıyacak ve enflasyon önümüzdeki aylarda da artmaya devam edecektir.

Aksakallar konseyi’ne Türkiye’nin aksakalı olarak atanan eski Başbakan Binali yıldırım bir konuşmasında ABD’de enflasyonun 7 kat arttığını Türkiye’de ise 2 kat arttığını söyledi. Oysa ABD 2020 yılı enflasyon oranı %5.4, 2021 yılı enflasyon oranı ise %6.2 dir. Yani bir önceki yıla göre enflasyon artış oranı %13 dür. Ülkemizde ise 2020 yılı enflasyon oranı %14.6, 2021 yılında ise %19.89’dur. Yani bir önceki yıla göre Türkiye’de enflasyon artış oranı %27 dir. Binali beyin iddia ettiği enflasyon bilgileri milleti aldatma değil de nedir? Sayın Genel Başkanımız Rıfat Serdaroğlu’nun dediği gibi “ yalan bunların ağzında yuva yapmış”. Çok DOĞRU demiş değil mi?

DOĞRU PARTİ temsilcisi olarak milletimiz adına günümüz iktidarına sormak istiyorum, Merkez bankası kasasını boşaltmasaydınız, dolar zengini yandaşlara ek kaynak yaratma adına döviz kurlarıyla oynamasaydınız, “faiz sebep, enflasyon neticedir” tezinizin bilimsellikten uzak olduğunu kavrasaydınız ülkemiz bu durumda olur muydu?

Kendinizi eleştireceğiniz yerde ABD ve Avrupa ülkelerinin enflasyon yüksekliğinden bahsediyorsunuz. ABD vatandaşlarına ödemelerini DOLAR, Avrupa ülkeleri EURO olarak yapıyor, siz ödemelerinizi DOLAR ve EURO olarak mı yapıyorsunuz? Millete yalan söylüyorsunuz. Kıyaslamanız doğru olmadığı gibi adil de değil sadece yalan dolan. Milleti aldatma. Milleti aptal mı zannediyorsunuz? AKP iktidar yöneticileri tutuştular. İktidarı vermemek için her şey mübahtır anlayışı ile algı operasyonlarına devam ediyorlar. Geçmiş olsun bu millet size inanmıyor artık.

Selam ve Saygılarımla
Cezmi Orkun
Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı
(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

EK: G20 ülkeleri
Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu oluşturuyor.

Yorum bırak