BOŞANMA(Ekonomik Kriz Sunucu-2)

BOŞANMA(Ekonomik Kriz Sunucu-2)
Değerli vatandaşlar uzun süredir etkisini sürdüren ve milletimizi bunalıma iten ekonomik kriz etkisini sosyal yapımız üzerinde de hissettirmektedir. Ülkemiz vatandaşlarının ayrıştırılması ile vatandaşın vatandaşa ve vatandaşın devletine olan güveni sarsıldığından sosyal anlamda huzursuzluk ve gelecekte ne olacağını görememe düşünce ortamı hakim olmuştur.

Vatandaşlarımızın kurumlara olan güveninin azaldığı hatta yok olduğu böyle bir ortamda, siyaseten de insanlar kendilerini güvende hissetmiyorlar. Bu güvensizlik ortamı, insanların evlilik gibi ulvi bir kurumdan kaçması ve mevcut evliliklerin de bozulması sonucunu beraberinde getirmiştir.

TUİK verilerine göre 2015-2029 yılları arasında evlilikler sayısı azalırken, Toplumu bir arada tutan değerler ve normlar değiştiğinden aynı yıllarda boşanma sayısında artış görülüyor. Değerli vatandaşlar, boşanmalar sadece eşleri değil sosyal yapımızı da etkiliyor.
Bu boşanmaların en önemli sebebi ekonomik problem kaynaklıdır. Evlendiğinde iş sahibi olan eşlerden biri veya her ikisi çeşitli nedenlerle işsiz kaldığında veya gelirlerinin ekonomik sebeplerle değer kaybetmesi evli çiftlerin kurtuluşu boşanmada aramaları ile sonuçlanıyor. Bu olumsuzlukların oluşması mevcut iktidarın uygulamalarıdır.
Kanadalı film yönetmeni William Shatner’in “Boşanma muhtemelen ölüm kadar acı vericidir.” İfadesine katılmamak mümkün mü? AKP yönetiminin kötü idaresi sonucu sebep olduğu ekonomik kriz sarmalına aldığı vatandaşın anayasal hakkını elinden alırken gerçekten acı duymuyor mu? duysaydı vatandaşına bu acıyı yaşatmanın sebebi olmazdı değil mi?.

Değerli vatandaşlar, milletin bu acziyetini görmeyen, parasızlığın ne olduğunu bilmeyen, bir babanın evladına harçlık verememesinin burukluğu ve mahcubiyetini yüreğinde hissetmeyen bir yönetim anlayışında ekonomik nedenlerle boşanmanın önlenmesi konusunda rahatlatıcı ve aile yapısını koruyucu tedbirler almasını beklemek saflık olur herhalde.
DOĞRU PARTİ iktidarında sosyal barışın sağlanarak ayrımcılığın önleneceği, aile yapısının korunacağı ekonomik çıkmaza sokulmayacağı sözümüzdür. Devletin anayasal görevi, vatandaşlarımızın anayasal hakkı olan refah ve huzurun tesisi iktidarımızda önceliğimiz olacaktır. Biliniz ki “ailenin kutsallığı, bizim kutsalımızdır”.
Selam ve Saygılarımla
Cezmi Orkun
Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı
(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

Yorum bırak