AÇLIK(Ekonomik Kriz Sunucu-3)

AÇLIK(Ekonomik Kriz Sunucu-3)
Değerli vatandaşlar, Tüketici Hakları Derneği’nin hesaplamalarına göre ülkemizde 16 milyon kişi açlık, 50 milyon kişi yoksulluk yaşıyor. Aç ve yoksul sayısı 66 milyon kişiyi buluyor. TUİK 2021 kasım ayı açlık sınırını 3.192 TL olarak açıklamıştır. TUİK’e göre yüksek gelir grubu; Toplam gelirden %47.6 pay alırken en düşük gelir grubuna sahip kesim %6.1 pay alıyor. Oysa;

İktidarların görevi, ülkemiz gelirlerini vatandaşlarımıza adil bir şekilde paylaştırmak olmalıdır. Ancak adil dağılımın göstergeleri olan gelir dağılımı, açlık ve yoksulluk verileri incelendiğinde mevcut AKP yönetiminin, gelirlerimizi milletimize değil paydaş ve yandaşlara dağıttığı görülecektir. Bunun sonucunda yandaşlar zenginleşirken milletimiz yokluğa, yoksulluğa ve açlığa mahkum edilmiştir.

Değerli vatandaşlar, Ekonomiyi bu hale getiren AKP iktidarı ülkemizin beka sorunu olmuştur. Mevcut iktidar bilinçli bir şekilde yarattığı bu ekonomik kriz ile üretimdeki daralma sonucu, işsizlik oranında ve ürün fiyatlarında astronomik artışlar, paranın değer kaybı sonucunda vatandaşın alım gücünün azalması hatta yok olması, esnaf ve sanayicinin sattığı ürünü yerine koyamadığı için iflasla karşı karşıya kalması ve sınıflar arasındaki gelir dağılımı adaletsizliği ile açlık ve yoksulluğun artması sonucunda vatandaşlarımız yarını ve geleceği hakkında endişeye kapılmıştır.

İşsizlik sorunu ile karşı karşıya kalan çalışanların temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacağı endişesinden dolayı ruh sağlıkları bozulmakta, TL mevduatı olan ve risk almak istemeyen bir kesim ise kur hareketlerinden zarar görmemek için TL mevduatlarını Dolar veya Euro’ya çevirmektedir. Bu da finans piyasasının ve ekonomimizin çıkmaza girmesine neden olmuştur.

Yoksulluğun açlık dışında açtığı yaralardan birisi de yoksulluk nedeniyle insanların onurlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaları durumudur. Ne var ki ekonomik krizler sonucunda gelir dağılımında ortaya çıkan eşitsizlikler insanları suç işlemeye yönlendirecek ve kendilerine olan saygılarını, onurlarını ve devlete olan güvenlerini tümüyle kaybetmelerine neden olacaktır.

Değerli vatandaşlar DOĞRU PARTİ temsilcisi olarak; Yaşadığımız ekonomik kriz nedeniyle işsizliğin, şiddetin, göçlerin, intihar ve boşanmaların artacağı bunun sonucu olarak aile ve toplum yapısının bozulacağı gerçeğinden hareketle mevcut iktidar temsilcilerini gerekli önlemleri almaya davet ediyor ve mevcut yönetime Tolstoy’un “Bil ki, yaşadıklarınla değil yaşattıklarınla anılırsın. Ve Unutma; ne yaşattıysan elbet bir gün onu yaşarsın.” Sözünü hatırlatmak isterim.

Değerli vatandaşlar, Milletini açlığa, yoksulluğa mahkum eden Sayın Erdoğan paramızın, milletin onuru olduğunu unuttu galiba. DOĞRU PARTİ olarak sizlere söz veriyoruz. İktidarımızda; Milletimizi Açlık, yokluk ve yoksulluğa mahkum eden bu yönetimden yargı önünde hesap soracağız.

Selam ve Saygılarımla
Cezmi Orkun
Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı
(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

Yorum bırak