ELEKTRİKTE VURGUN

ELEKTRİKTE VURGUN
Değerli vatandaşlar, 2022 zamları yağmur gibi yağmaya devam etmektedir. Milletimiz özellikle kiradan fazla yakıt ve elektrik faturaları ile karşı karşıya bırakılmıştır. Bunun temel sebebinin ne olduğu konusunda otorite olan EÜAŞ elektrik Üretim A.Ş.’nin 2022 yılı için abonelerine uygulayacağı elektrik enerjisi satış tarifelerine baktım. Elde ettiğim bilgiler EÜAŞ web sayfasında herkese açık bilgilerdir. Bu bilgilere göre;

Özel Elektrik dağıtım şirketleri elektriği devletten 2.35 cent/kWh (31.8592 Kr/kWh) bedelle satın alıyor, abonelerine 11.5 cent/kWh(135.00 Kr/kWh) bedelle fatura ediyor. El insaf vallahi. Peki AKP yönetimi bunu görmüyor mu? Elbette görüyor. Çünkü;

AKP yönetimi, özelleştirme esnasında bu şirketlerin yurt dışı finans kuruluşlarından temin ettikleri kredilere Devlet adına ödeme garantisi vermiştir. Hiçbir öz sermayesi bulunmayan bu şirketler döviz kurlarındaki artış nedeniyle döviz üzerinden kredi geri ödemelerini yapamaz duruma gelmiş olduğundan bu ödemelerin yapılması amacıyla yükü milletimizin sırtına yüklemişlerdir. Yani; elektrik fiyatlarındaki artışın tek sebebi dağıtım şirketlerinin borçlarının ödenmesi ve bu şirketlerin kurtarılması çabasıdır.

AKP yönetimi, Uyguladığı akıl ve bilimden uzak Ekonomi Politikaları sonucunda daha önce devletimizce yapılan bu hizmetleri dağıtım şirketlerine ihale ederken verdiği bazı tavizlerin döviz kurları artışındaki olumsuz yansımaları karşısında çaresiz kalmıştır. Aksini düşünen varsa bu şirketlerin devletten 32 kuruşa aldığı elektriği 135 kuruşa abonelere fatura etmelerinin nedenlerini açıklasınlar. Dağıtım şirketleri elektriği abonelere satın aldığı bedelin yaklaşık 5 katı fiyatla satıyor. Abonelerden topladığı para ile yurt dışı kredi borcunu ödüyor. Ne güzel ticaret bu! Sermayesi olmayan birilerini AKP yönetimi eliyle sermaye sahibi yapmak.
Değerli vatandaşlar, devletimizin borcunu ödeyen bizler şimdi AKP yönetiminin kendi yandaş/paydaş şirketlerinin borcunu ödüyoruz. Bu AKP yönetiminin vatandaşlarına attığı bir kazık değil de nedir Allah aşkına. Yandaş/Paydaş şirketlerin dış borçlarını bilerek vatandaşın sırtına yükleyen bir başka ülke var mıdır bilemem ama demokrasiyi yaşayan ve yaşatan ülkelerde böyle bir uygulamanın olmadığı aşikardır.
AKP yönetimi, uygulamalarında milleti eksene oturtmadığı için milletin sıkıntılarını danışmanlarının gözüyle görüyor ve yine onların ağzından dinliyor. Kendisi ve partisini İktidara getiren milletimizin sesini hiç ama hiç dikkate almıyor. Belki şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki, vatan yaşasın” tavsiyesini dikkate alır!
DOĞRU PARTİ olarak, AKP yönetiminin dağıtım şirketlerini koruma uygulamalarını bir VURGUN olarak gördüğümüzden şiddetle reddediyor ve vatandaşlarımız adına kınıyoruz. Bu borçları biz vatandaşlar ödeyeceksek, AKP yönetimine önerimiz derhal özel dağıtım şirketlerinden dağıtım hizmetini alarak vurgunu önlemesi ve devletin kurumları tarafından yürütülmesini sağlamasıdır. Siz yapmazsanız iktidarımızda biz yaparız.
Selam ve Saygılarımla
Cezmi Orkun
Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı
(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

Yorum bırak