KAYIT DIŞI TOPLANTI

KAYIT DIŞI TOPLANTI!

Haber ajanslarına göre, ABD Ticaret Odası, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye Büyükelçiliği ve TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) işbirliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye yatırım yapılmasını görüşmek üzere  ABD’li 27 büyük şirket yöneticilerinin 26.Mayıs.2021 günü telekonferans ile bir araya geleceği belirtilmiştir.

Bilgi edinmek isteyen bir ajansa; ABD Ticaret Odası “Bu toplantı özel ve kayıt dışı, bu nedenle herhangi bir ayrıntı veremeyeceği. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ajansı ve TOBB yorum yapmayı reddettiğini, Cumhurbaşkanlığı ve Washington’daki Türk Büyükelçiliği de yorum taleplerine cevap veremeyeceği ifade edilmiştir.

 

Acaba, yapılan toplantının amacı ve içeriğinin milletimizce bilinmesi neden istenmemektedir. Biz tüm bu bilgileri farklı basın ve ajanslar üzerinden öğreniyoruz. Bugün öğrendiğime göre,

Şirketler ile görüşmelerin yapıldığı saatlerde ABD’de 40 senatörün görev yaptığı Kaliforniya Eyalet Senatosu oylamaya katılan 36 senatörün tamamının oyu ile  iki fonun Türkiye’deki varlıklarını geri çekmesi yönündeki karar almıştır.

Uzun yıllardır Türkiye’de önemli şirketlere yatırımları bulunan 395 milyar dolarlık bir varlığı yöneten CalPERS (Kaliforniya Kamu Çalışanları Emeklilik Sistemi) ve 254 milyar dolarlık bir varlığı yöneten CalSTRS (Kaliforniya Devlet Öğretmenleri Emekli Sistemi) adlı iki fonun Türkiye’deki varlıklarının büyüklüğü 200 milyon dolar olduğu belirtilmektedir.

Kamu fonları,  Gideceği coğrafyaları belirlerken; O ülkenin Adaleti, sosyal yapısı, ülkenin eğitim durumu, huzuru, toplumun barışı gibi konulara dikkat ederler ve eğer bu konularda zaafiyetler varsa yabancı yatırımcıların o ülkeden çıkış yapması kaçınılmazdır.

Toplantıya katılan Amerika merkezli bu şirketler gıda, sağlık, turizm, Enerji, Kimya sanayi, Petrol, medikal, Ticaret, Havacılık ve uzay sanayi, bankacılık, LNG vs. özellikli şirketlerdir.

Toplantıda, Ülkemizin Küresel bir üretim ve teknoloji üssü haline getirilmesi talebi belirtilmiştir. Bu talep için bu şirketlere teşvikler dışında ne tür ayrıcalıklar tanınacağı halkımız tarafından bilinmiyor. Ancak;

  • Tarım ürünleri üretim ve pazarlama küresel güçlerin kontrolünde,
  • Geleceğin enerji kaynakları havacılık ve uzay sanayi başta olmak üzere önemli enerji kaynaklarının teknoloji değişimi karşılığı el değiştireceği,
  • İletişimde var olan özgür paylaşımların kısıtlanması veya ortadan kaldırılması,
  • Meşhur ABD’li iki sermaye grubunun sahibi olduğu bankalar aracılığıyla ülkemizin hazine garantili borçlandırılması vs.

Endişeleri aklımıza gelmiyor değil.

Neden milletimize bilgi verilmiyor? Millete ait olan varlıkların değerlendirilmesi konusunda milletin içerisinde yer alacağı bir yapılanma neden tercih edilmiyor? Hani ne diyordu sayın AKP genel başkanı “Biz gücünü oturduğu koltuktan alanlardan değil gücünü koltuğuna verenlerdeniz” nasıl yani; Siz başkalarının gücünün peşine düşmüş değil misiniz? Gerçi bu millet artık neyin ne olduğunu anladı. Bir gün öyle bir gün böyle söylemlere artık kulak asmıyor. Çünkü vatandaşta var olan umut ve inancı da siz uygulamalarınızla yok ettiniz.

“Küresel bir üretim ve teknoloji üssü haline getirilmesi talebi” elbette oldukça önemli ancak ne karşılığı, ülkemizin menfaatleri mi? Yoksa küresel güçlerin istekleri mi? Gerçekten ne karşılığı? Ne yaptınız S-400’ler depoda, F-35  projesinden çıkarıldık. 14.Haziran toplantısında Eyy Biden diyecek misiniz? Elbette diyemezsiniz. Tam tersi Biden’ın gücünü alabilmek için ne tavizler vereceğinizi hep birlikte göreceğiz. Oysa siz gücünüzü milletten aldınız. Bu gücün hakkını vermeniz gerekmiyor mu?

İşte yok etmeye çalıştığınız kurucu değerlerimizin mimarları tam da böyleydi. Gücünü küresel güçlerden değil milletinden almıştı. Ve sonuna kadar milletin gücü ve desteğiyle güçlü ülkeler arasındaki yerini almıştı. Bugün öyle mi?

Küresel güçlerden ortak değerlere dayalı bir işbirliği çağrısını yapmaktasınız. Boş çağrılar olduğunu göreceksiniz. Temizlik için önce  kendi evinizin önünü temizlemeniz gerekir. Sizler ülkemiz ortak değerlerinde işbirliği sağlayabildiniz mi? Dış dünya bunu görmüyor mu?

Sonuç olarak, Yasama , Yürütme ve Yargı bağımsızlığının uygulanmadığı bir ülkeye neden güvensinler. Güven yatırımı, Yatırım ise istihdam sağlar. Öyleyse önce hak, hukuk ve adalet ile  içte, dışta güveni tesis etmeniz gerekmektedir. Yoksa sadece talep edersiniz ama karşılığını alamazsınız. Çağrınıza ancak ülkemiz kaynaklarını sömürmek için küresel güçler karşılık verecektir. Oda kendi menfaatleri için ülkemizin menfaatleri değil!

DOĞRU PARTİ olarak ülkeyi yönetenlere her şeyi gördüğümüzü ve kayıt dışı  da olsa yaptığınız toplantı gündemini takip ettiğimizi  hatırlatmak istedim.

 

Selam ve Saygılarımla

 

Cezmi Orkun

DOĞRU PARTİ Genel Başkan Yardımcısı

(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

 

 

Yorum bırak