CİDDİYET YOK

CİDDİYET YOK

Değerli hemşerilerim, ilimizdeki stratejik maden sahasının birilerine peşkeş çekileceğini 11.Eylül.2021 günü itibarı ile günümüze kadar yerel ve ulusal medya aracılığıyla yüksek sesle dile getirmiştim. İlimiz ve ülkemiz menfaatleri adına yanılmış olmayı çok isterdim. Ancak yanılmadım. Çünkü bakan değil gören göz oldum.

İlimiz milletvekilleri ise durumu oya tahvil etme uğruna, konu hakkında akıl ve bilimden uzak yaklaşım ve samimiyetten uzak tutumları ile birçok kesimde  olduğu gibi sivil toplum kuruluşlarının çabalarını da işlevsizleştirmiş ve ilimiz ve ülkemiz ekonomisine yadsınamaz katkısı olacağına inandığım bu stratejik maden sahasının cengiz Holding’e peşkeş çekilmesine katkı sağlamışlardır.

Başta yöre ve Elazığ olmak üzere tüm bölgenin ekonomik geleceğinin yandaş/Paydaş sermaye gruplarına teslim edilmesi karşısında kişisel reflekslerini  dahi kullanmaktan aciz bu aktörler, ilimiz tarihinde hangi tanımlama altında yer alırlar göreceğiz. Bize göre İhanet.

Değerli hemşerilerim, danışıklı döğüş olan bu ihaleyi legal hale getiren diğer firmanın Elazığlı olması oldukça düşündürücüdür. Tüm bu aktörler geleceklerini garanti altına almak adına Elazığ’ın menfaatlerini yok saymışlardır. Bu oyun bozulacaktır elbette.

İzabe tesisinin yerinde kurulması ifadesinin yer almadığı, eşitlikçi olmayan bir şartnameye dayalı ihale sonucu,  16.Nisan.2021 tarihinde kurulmuş olan Cengiz Holding ailesinin ortaklığında ki Port Madencilik A.Ş. ye peşkeş çekilmiştir. Bu zenginliğimizin peşkeş çekilmesine sebep olanları şiddetle kınıyorum.

Ayrıca devamında hem kamu yararı gerekçesi ile başlatılması muhtemel özel mülkiyet girişimlerinin ve hem de yine muhtemel denetimsiz yapılacak madencilik faaliyetlerinden oluşacak çevre facialarının sorumluluğunun da bu peşkeşe göz yumanlara ait olacağını şimdiden belirtmeyi görev biliyor ve uyarıyorum.

Değerli hemşerilerim, üç yıl önce ilimiz Siyasi Parti temsilcileri ve milletvekilleri bugünün zeminini hazırlamak için Maden ilçemizi boşaltma ve insansızlaştırmayı görev bildiler. Bu süreçte tüm kamu hizmetlerinden mahrum bırakılan Maden ilçemizi boşaltmak ve insanlarımızı evsiz, barksız bırakmak için el ele veren ve bu konuyu siyaset üstü bir anlayış çerçevesinde değerlendiren ilimiz tüm siyasi aktörlerinin konu rant ve rant paylaşımı olunca farklı ses çıkarmalarını oldukça manidar buluyorum.

Sonuçta bu aktörler, Madeni boşalttılar, insanlarını çaresiz bıraktılar yeni bir iş sahası olur ümidini taşıyan insanlarımızın ümitlerini ve İlimiz ekonomisine sağlanacak katma değeri de yok ettiler. Çünkü; Akıl ve bilime dayalı çalışma, geleceği düşünme, düşündüklerini, ciddi ve samimi bir şekilde uygulama basiretinden yoksunlar, samimi değiller, bu süreçte gelişmeleri görmez, duymaz ve umursamaz  tutumları da bu aktörlerin, ciddiyetten de uzaklaştıklarını ortaya koymuştur.

DOĞRU PARTİ Genel Başkan Yardımcısı hemşeriniz olarak tüm siyasi aktörleri, İş dünyası dahil olmak üzere tüm organları biraz daha ciddiyet biraz daha samimiyete davet ediyorum. Belki ilimiz için daha hayırlı işlere imza atmış olursunuz.

Selam ve Saygılarımla

Cezmi Orkun

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı

(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

Yorum bırak