DAHA ÇOK YOLUNACAĞIZ

DAHA ÇOK YOLUNACAĞIZ

Değerli vatandaşlar, ülkemizin her alanda yaşadığı sıkıntı ve sorunlara rağmen seçmen tercihlerinin nedenleri üzerinde çeşitli yorumlar yapılmaktadır. Bunlardan biri ki tüyü yolunmuş tavuk misali, önce soy, sonra besle ve güvenilecek sığınılacak en iyi yerin kendi yanı olduğu algısını oluştur yorumu bana göre de AKP iktidarının nasıl başarı sağladığını gösterir bir yaklaşımdır. Böyle olmasaydı seçmenlerin verilen sözlerin sorgulamasını yapması beklenirdi. Biz belki sorgulanır düşüncesiyle birkaçına bakalım.

Bunlardan biri, Karadeniz de bulunan doğalgazın 710 milyar metreküp rezerve sahip olduğu 2023 yılında evlerimize ulaşacağını söyleyen Erdoğan seçimler bitti doğalgazın akıbeti unutturuldu. Sadece açılan 10 kuyuya ilave kuyuların açılması çalışmalarının devam ettiği ve 2026 sonuna kadar çalışmaların tamamlanacağı bilgileri dışında bir bilgi yok. Evlerimize Karadeniz gazı değil AKP iktidarının zamları gelmeye devam ediyor.

Bir diğeri Rusya’dan alımı yapılan S-400 füze savunma sistemlerine ne olduğudur. Her çeşit füze savunma sistemleri yapmakla övünen AKP iktidarı 2.5 milyar dolar ödeyerek satın aldığı S-400 füze savunma sistemi ambarlarda çürümeye terk edildi galiba. Biz füze savunma sistemlerini en ileri teknolojileri kullanmak suretiyle yapıyorsak S-400 sistemini neden satın aldık? Üstelik bu alım nedeniyle ABD, hem CAATSA kapsamında ülkemize yaptırım uyguladı hem de 1 milyar 250 milyon dolar peşin ödediğimiz F-35 savaş uçağı projesindeki yapımcı ortaklıktan da atıldık.

Ayrıca peşin ödediğimiz parayı da geri alamadık. Şimdi F-16’lar üzerinden ne yapabiliriz arayışına girdik. Milletimiz adına AKP iktidarına sormak istiyorum, S-400 füze savunma sistemlerini çalıştırmayacaksanız neden satın aldınız veya tersten sorayım satın aldığınız bu sistemi neden aktif hale getirmediniz? nedir sizi engelleyen? Son durumu aziz milletimize açıklama borcunuz var. Çünkü; bu sistemin bedelini sizin değil milletin cebinden ödediniz.

Bu iki örnekte de ortada sözler var, ancak yapılan ve/veya yapılacak işlemler hakkında net bir bilgi yok. Tıpkı;

  • GABAR da petrol bulduk dendi, seçimler bitti petrol olayı unutuldu.
  • Faizler arttırılmayacak dendi seçimler sonrası adeta gizli IMF programının muhatabı olduk.
  • Deprem ve doğal afetler için toplanan yardım paralarının miktarı ve nerede kullanıldığı bir sır. Fakat bu bölgelerdeki mağduriyetler hala devam ediyor.
  • ABD’nin paralı elemanları Afgan göçmenler akın akın ülkemize geliyor ancak nerede ve hangi amaçlar için tutuldukları bir sır.
  • Suriyeli sığınmacılar her türlü devlet desteği alırken kendi vatandaşlarımız zorluklara karşı yaşam savaşı veriyorlar. Sığınmacılara verilen destekler sır.

Bu örneklerin tamamına baktığınız da ben yaptım oldu anlayışı hakim. Hatta son zamanlarda ülkemizin her köşesinde Madencilik şirketleri halkımıza rağmen AKP iktidarından aldığı desteklerle çevreyi kirletmeye, ormanlarımızı katletmeye ve insanlarımızın yerini yurdunu terk etmesine ve tarım ürünlerinin üretimini ortadan kaldırmaya devam ediyorlar. Öyle ya bu ucube sistem gereği hesap sorulamayan, denetlenemeyen iktidar da ben yaptım oldu anlayışının gereğini yapıyor. Eee sorgulamadan tercihini sahibin sandığından yana kullanırsan biliniz ki daha çok yolunacağız.   6.Eylül.2023

 

Selam ve Saygılarımla

Cezmi Orkun

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı

(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

Yorum bırak